تاريخچه انتقال خون در جهان:
عصر انتقال خون در سال 1613 ميلادي با كشف سيتم گردش خون توسط ويليام هاروي دانشمند انگليسي آغاز گرديد .
در ژوئن سال 1667 ژان ديني خون گوسفندي را به پسر بچه 15 ساله اي تزريق كرد و به دنبال آن چندين انتقال خون مشابه انجام شد تا بالاخره در اثر پيدا شدن عوارض عفوني و واكنشهاي غير طبيعي كه درآن زمان ناشناخته بود در سال 1678 پارلمان كشور هاي اروپايي به خصوص فرانسه تحت تاثير اين شكستها انتقال خون را غير قانوني اعلام كرد وبدين ترتيب وفقه اي 150 ساله در انتقال خون ايجاد شد . تا اينكه يك پزشك انگليسي در سال 1818 خون انسان را براي انتقال از فردي به فرد ديگر بكار برد .
بالاخره در سال 1900 دانشمند آلماني بنام كارل لنداشتاينز با كشف گروههاي خوني و سيتم ABO
تحولي در انتقال خون ايجاد نمود كه امروزه جهت كشف ارزشمند اين دانشمند بزرگ در طب انتقال خون سالروز تولد اورا روز جهاني تقدير و تجليل از اهداكنندگان خون نامگذاري نموده اند.

 

 

 

تاريخچه انتقال خون در ايران:
فرايند انتقال خون در ايران از سال 1324 به طور پراكنده در برخي از مراكز كشورمان آغاز شد .
در سال 1327 خانم و آقاي دكتر بوئه فرانسوي در بيمارستانهاي تهران انتقال خون را انجام مي دادند و از اين زمان تا 1353 شيروخورشيد سرخ ايران با كمك خون فروشان حرفه اي به عنوان اهدا كنندگان خون در اين خصوص انجام وظيفه مي نمودند .
در سال1353 به همت دكتر فريدون اعلا ء سازمان انتقال خون ايران تآسيس و رسما شروع به كار نمود .
بعد از پيروزي انقلاب اسلامي مجلس شوراي اسلامي درسال 1363 اساسنامه سازمان انتقال خون را به تصويب رساند . و سازمان ملي انتقال خون را به عنوان تنها مرجع خدمات انتقال خون در سراسر كشور تعيين كرد .در حال حاضر سازمان انتقال خون بيش از 90 پايگاه در سراسر كشور دارد .

 

 

 

 تاريخچه انتقال خون در استان مازندران:
قبل از انقلاب شكوهمند اسلامي سازمان شيرو خورشيد سرخ ( جمعيت هلال احمر كنوني ) در راستاي اهداف انسان دوستانه و كمك رساني خود مراكزي را جهت اهداي خون تاسيس كرد . در شهرستان قائمشهر به همين منظور مجموعه اي تحت عنوان شيرو خورشيد سرخ با همكاري بيمارستان ولي عصر ( رضا پهلوي سابق ) به خونگيري و توزيع ان در استان همت گمارد .
قبل از پيروزي انقلاب در اوايل سال 1357 سازمان انتقال خون استان مازندران با گزينش كادر فني خونگيري و آزمايشگاه و پخش خون و اعزام اين اكيپ فني به مراكز تهران جهت گذراندن دوره آموزش تاسيس ورسما در خرداد 1358 در مركز ساري افتتاح و فعاليت خود را اغاز نمود ودر سال 1359 نيز پايگاه اقماري چالوس در غرب استان افتتاح و در سال 1364 پايگاه تنكابن و درسال 1377 پايگاه شهرستان بابل كه با همت و كمكهاي مددي توسط دو فرد خير احداث و آغاز به كار نمود ودر سال 1378 کانتینر ثابت در شهرستان قائمشهر و در سال 1381 كانتينر ثابت در خيابان قارن شهرستان ساري ودر خرداد سال 1383 احداث پايگاه شهرستان به اتمام رسيد . كه ان شاء الله به زودي فعاليت خود را اغاز مي نمايد .
در حال حاضر در استان مازندران حدود 17 مرکز ثابت و سیار خونگیری  وجود دارد که با هدف  تهیه و تامين خون سالم وكافي مورد  نیاز بیماران انجام وظيفه مي نمايد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Top of Form

انتقال خون شهرستان نور

 

شهرستان نور یکی از شهرستانهای تاریخی استان مازندران ایران است.در جدیدترین کشفیات باستان شناسی در این شهر آثاری از دوره ی اشکانیان پیدا شده است. این شهرستان درمرکز استان واقع شده است و مرکز آن شهر نور است. نور یکی از قدیمی ترین نواحی شهرنشین طبرستان ( مازندران کنونی ) بوده که به گواهی تاریخ ، رستمدار نام داشته است . تمیشه نام پایتخت بخش ساحلی حکومت رویان بوده که بنای کنونی شهر نور بر آن قرار دارد . نام دیگر قدیمی آن که حتی ساکنان کنونی آن نیز گهگاه به جای نور به کار میبرند ، سولده است . نام کنونی نور از رودخانه نور گرفته شده که از کوههای البرز سرچشمه میگیرد و به رود هراز میپیوندد. شهرستان نور به عنوان پایتخت ساحلی ایران نام گذاری شده است.تقسیمات کشوری :این شهرستان دارای سه بخش مرکزی، بلده و چمستان می باشد .

انتقال خون شهرستان نور

به مساحت 30/718 مترمربع می باشد.که از تاریخ 22/12/1386 افتتاح وشروع به کار کرده است.این پایگاه به نام جانباز شهید سردار انشایی میباشد .در این پایگاه فقط خونگیری انجام می شود و فاقد آزمایشگاه و پخش خون است.

 

 

پایگاه انتقال خون شهرستان ساری:

با توجه به قرار گرفتن مازندران در منطقه آب و هوایی شبه مدیترانه ای و شیوع بسیار بالای بیماریهای خونی مادر زادی از جمله تالاسمی(که رتبه اول را در سطح کشور داراست) ، ازدیاد بروز تصادفات جاده ای به علت گردشگر پذیر بودن این استان،آمار بالای بیماریهای عروق کرونر قلب ، آمار بالای مصرف خون و فرآورده های خونی ، پراکندگی جمعیت و مراکز درمانی موجب شد تا پایگاه انتقال خون مازندران افتتاح وخون مورد نیاز بیماران استان تامین شود. قبل از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی سازمان شیر و خورشید سرخ(جمعیت هلال احمر کنونی) در راستای اهداف انساندوستانه و کمک رسانی خود مراکزی را جهت اهدای خون تاسیس کرد . در شهرستان قائم شهر به همین منظور مجموعه ای تحت عنوان شیر و خورشید سرخ با همکاری بیمارستان ولی عصرکنونی به خونگیری و توزیع آن در استان همت گمارد

. بدین منظور اداره کل منطقه ای آموزشی انتقال خون مازندران در 5 خرداد 1358 با مراجعت تعدادی از کارکنان که از سال 1357 در واحدهای مختلف از قبیل   ( آزمایشگاه، خونگیری، پخش و...) در انتقال خون تهران دورانی را تحت عنوان دوره کارآموزی طی نموده بودند شروع به کار نموده است و خط پایانی بر وضع نابسامان خون فروشی در مراکز بانک خون آن زمان که شامل بیمارستان شیرو خورشید ساری، بیمارستان ولی عصر و رازی قائم شهر و نیز بیمارستان یحیی نژاد بابل کشید. در آن زمان انتقال خون استان مازندران بعد از استانهای تهران-شیراز-خراسان وخوزستان پنجمین انتقال خون در کشور بود.آمار خونگیری اولیه، روزانه حدود 20-15 واحد و آزمایشات اولیه شامل BGو Rh،VDRL و HBsAgبوده است.در گذشته اساس خونگیری بیشتر روی دریافت خون جایگزین و خون اهدایی بنا بوده و بخش عمده ای را نیز تیم های خونگیری تشکیل می دادند.در سالهای 58 تا 64 تیم های سیاری فقط محدود به پادگان ها و کارخانه ها بود اما بدیل عدم آشنایی مردم  با اهداء خون و ترس از آن و همچنین اجباری بودن اهداء خون خصوصاً در پادگان ها، مکرراً واکنش های وازو واگال شدید در تیم های خونگیری دیده می شد. ولی در طول سالهای دفاع مقدس مردم با اهداءخون آشنا شدند و آمار خون های اهدایی افزایش محسوسی به خود گرفت.از سال 1376 به بعد تیم های اعزامی به زندانها و همچنین خونگیری در بانک خون بیمارستانها حذف و اعزام تیم های خونگیری محدود به پادگان های اطراف هر پایگاه گردید و همچنین دادن هر گونه پاداشی به اهداکننده نیز حذف گردید . بطور کلی سیستم خون جایگزین نیز در سال 1381 حذف گردید.از آن زمان تا کنون در بخش آزمایشگاه روتین ساری روزانه بین 180-120 کیسه خون تحویل گرفته می شود که این تعداد مربوط به واحد خونگیری پایگاه ساری، کانتینر ثابت ساری، کانتینر خونگیری قائم شهر و مرکز خونگیری بهشهر می باشد. در بخش غربالگری خون ها نیز از شهریور 82 تا کنون بر روی  تمامی خون های پایگاه آمل، بابل و چالوس آزمایش های HIVAb ،HCVAb و HBsAg انجام میشودو از ماه آبان سال 84 خون های پایگاه تنکابن نیز به مجموعه فوق اضافه شده است
قابل ذکر است در حال حاضر از نیروهای قدیمی پایگاه  30 نفر باز نشسته شدند و هم اکنون آقای دکتر محمد عطارزاده به عنوان دوازدهمين مدیر کل انتقال خون مازندران مسئولیت مدیر کلی را به دوش می کشند. شایان ذکر است با پیگیریهای مجدانه مدیر کل محترم آقای دکتر محمد عطارزاده و همکاری صمیمانه شهردار محترم، مدیریت برنامه ریزی استان و مسکن شهرسازی ساختمان جدید پایگاه انتقال خون ساری با زیربنای 2300 متر مربع در 5 طبقه در حال ساخت است که در حال حاضر ۶۵درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و تا پایان سال ۹۱ به بهره برداری  می رسد. از ویژگیهای این ساختمان می توان آزمایشگاه فنی منحصر بفرد، مقاومت در برابر زلزله های که در ایران رخ می دهد، شرایط ویژه اورژانسی مجهز به پد پروازی که هلیکوپترهای امدادی در صورت نیاز به خون بصورت اورژانس می توانند از دیگر شهرهای خارج استان خون و فرآورده های آن را در اسرع وقت تامین کنندرا بر شمرد.
در حال حاضر شهرستان ساری دارای 502899  نفرجمعیت که از این تعداد 281367 نفر در مرکز شهرستان و 221531 نفر در روستاهای اطراف زندگی می کنند.تعداد ۳۴ بیمارستان فعال وظیفه خدمت رسانی به  1020  بیمار خاص( تالاسمی، هموفیلی و دیالیزی)این شهرستان و شهرهای وابسته (قائمشهر، نکاو جویبار ) را بر عهده دارند. و از۳۴ بیمارستان تحت پوشش پایگاه ساری ۲۳ بیمارستان دولتی و ۵ بیمارستان متعلق به سازمان تامین اجتماعی و ۶بیمارستان  خصوصی می باشند.پایگاه انتقال خون شهرستان ساری اولین پایگاه از نظر وسعت و اولین تولید کننده خون و فرآورده های خونی در سطح استان مازندران می باشد.  این پایگاه ما بین پایگاههای بهشهر و بابل واقع شده که به ترتیب با آنها چهل و سی و  پنج کیلومتر فاصله دارد . همچنین این پایگاه شامل تشکیلات سازمانی اداره کل نیز می باشد.

انتقال خون شهرستان آمل

مرکز انتقال خون آمل در مورخه 18/7/1373 راه اندازی شده و مراکز درمانی و بیماران خاص شهرهای آمل ، محمودآباد ، فریدونکنار ، سرخرود ، نور ، چمستان ، رویان و لاریجان آمل  را از نظر توزیع خون و فرآورده های سلولی و پلاسمایی تحت پوشش قرار می دهد.
در آخرین تغییراتی که در سال 1387 در جهت تجهیز و تعویض تجهیزات در این مرکز صورت گرفته مرکز انتقال خون آمل یکی از قوی ترین و مجهز ترین پایگاههای سطح استان مازندران قرار گرفته است و شاخص خونگیری بر اساس جمعیت در این مرکز 64 در هزار نفر می باشد که در سطح کشور بی نظیر است و یک طبقه از این مرکز در خرداد ماه 1387 بعنوان مرکز آموزش و پژوهش انتقال خون استان مازندران نامگذاری گردید که در سالهای گذشته بعنوان مرکز رفاهی در اختیار واحد رفاه انتقال خون تهران فعالیت می کرد و با سعی و تلاش همه مسئولین عزیز  مجهز و راه اندازی شده است وبه این ترتیب کلیه آموزشهای مربوط به خون و فرآورده های خونی برای کارکنان انتقال خون استان و مراکز درمانی استان در این مرکز انجام می پذیرد.
اهم فعالیت ها جهت تجهیز این مرکز در سال جاری (138) :
1.      تغییر تختهای خونگیری از ثابت به یونیت های برقی خونگیری
2.      مبلمان کردن واحد پذیرایی بخش اهداکنندگان و پارتیشن بندی و ایجاد دکوراسیون و ساخت کمدهای دیواری بر اساس احتیاج واحد مربوطه
3.      تجهیز بخش فرآورده به فریزر 80- درجه سانتی گراد و بلاست فریزر در جهت فریز نمودن سریع فرآورده های پلاسمایی و پایداری فاکتورهای موجود
4.      تعویض یخچالها و فریزرهای بخشهای آزمایشگاه و پخش خون
5.      تعویض موتور برق اضطراری و ارتقاء توان موتور
6.      بازسازی سردخانه 4 درجه سانتی گراد  و  40 -  درجه سانتی گراد پایگاه و ارتقاء توان سرمایشی سردخانه
7.      گسترش فضای پارگینگ این مرکز
8.      تجهیز بخشها به رایانه و اتصال آن به سرور مرکزی پایگاه و ارتباط با کلیه پایگاههای استان
9.      تجهیز واحد پذیرش به دوربین و بایگانی اطلاعات اهداکنندگان بهمراه عکسهای گرفته شده
پایگاه ثابت خونگیری شماره 2 [ پایگاه امام حسن (ع)
اهدای یک ساختمان حدوداً با زیر بنای 100 متر مربع توسط خیر بزرگوار شادروان مرحوم حاج منصور قاسم زاده غفار ، بعنوان مرکز ثابت خونگیری در میدان 17 شهریور آمل و تجهیز آن توسط سازمان انتقال خون که برای خونگیری از شهروندان عزیز راه اندازی و مورد بهره برداری قرار گرفته است .
واحد سیار خونگیری :
اهدای یکدستگاه اتوبوس خونگیری با تجهیزات کامل توسط خانواده مرحوم دکتر محمد سیف نیاکی که از بهمن ماه 1384 راه اندازی و بر اساس برنامه ریزی هایی که توسط واحد اهداکنندگان این مرکز انجام می شود در مکانهای خاص  و پرجمعیت حضور یافته و خونگیری از داوطلبین به اهدای خون را بعهده دارد.  افتتاح و راه اندازی یکدستگاه اتوبوس خونگیری پیشرفته در اوایل  سال 88  که توسط خانواده شهید منصوری اهداء شده است.
رؤسای این مرکز از بدو تأسیس تا کنون 
1.      آقای سیدعلی مفتاح      1374 - 1373
2.      آقای دکتر شهریار شفایی 1376 - 1374
3.      آقای دکتر محمد عطارزاده نیاکی  1379 - 1376
4.      آقای سیدرضا خاتم نژاد     1382 - 1379
5.      آقای دکتر کاظم آقاجانی پور       1385 - 1382
6.      آقای دکتر محمد عطارزاده نیاکی            1385
7.      آقای سید علی مفتاح    1386 تا کنون

انتقال خون شهرستان بابل

شهرستان بابل با وسعت تقریبی 1578 کیلومتر مربع از مناطق مرکزی استان مازندران میباشد جمعیت این شهرستان حدود 465 هزار نفر در دو قسمت، جمعیت شهری با 225 هزار نفر و جمعیت روستایی با 240 هزار نفر از شهرستانهای پرجمعیت استان میباشد. این شهرستان دارای هفت شهر،شش بخش،سیزده دهستان با 653 روستا و95 دهیاری است.
شهرستان بابل با داشتن دانشگاههای علوم پزشکی مستقل و دانشگاه صنعتی نوشیروانی و یک شعبه دانشگاه آزاد وچندین موسسه و مرکز آموزش عالی از نظر فعالیتهای آموزشی در استان ممتاز میباشد.

پایگاه انتقال خون حضرت موسی بن جعفر(ع) شهرستان بابل در زمینی به مساحت تقریبی 1500 متر مربع دردو طبقه به مساحت تقریبی 2000 مترمربع احداث گردیدودر اسفند سال 1376 رسماً شروع به کار نمود. زمین پایگاه توسط دو نفر از خواهران خیر و بزرگوار بابل به سازمان انتقال خون اهداء گردیدو ساختمان آن نیز به همت خیر محترم جناب آقای مهندس طیبی طی دوسال بنا گردید.
در حال حاضر این مرکز در دو بخش مستقل بعنوان پایگاه انتقال خون تحت نظر اداره کل انتقال خون مازندران و مجموعه آموزشی رفاهی تحت نظر سازمان انتقال خون ایران مشغول فعالیت میباشد.
پایگاه انتقال خون مشتمل بر تمامی واحد های لازم در یک پایگاه اقماری اعم از واحد اهداکنندگان (برادران،خواهران)- آزمایشگاه- فرآورده- سردخانه- پلاکت فرزیس- پخش- اداری- تاسیسات میباشد.
این پایگاه همه روزه به استثنای روزهای جمعه در سه مرکز:
-ساختمان مرکزی به آدرس کمربندی شرقی،ابتدای بوستان هیجدهم
- کانکس به آدرس سبزه میدان ، روبروی اداره پست بابل
- اتوبوس سیار خونگیری
مشغول خونگیری و واحد پخش جهت پاسخگویی به درخواستهای بیمارستانی همه روزه بصورت شبانه روزی آماده خدمت رسانی میباشد. 

این پایگاه در سال 1387 تعداد 22598 واحد خونگیری نمود که با توجه به آمار خونگیری و آمار مستمرین از پایگاههای بزرگ اقماری معرفی گردید و بالغ بر 26 هزار نفر نیز به این مرکز جهت اهدای خون مراجعه نمودند.
این پایگاه فرآورده های خونی مورد نیاز نه بیمارستان اعم از دولتی و خصوصی را در سطح شهرهای بابل و بابلسر و امیرکلا تامین میکند که شامل بیمارستانهای: شهید بهشتی، شهید یحیی نژاد کودکان امیر کلا، آیت اله روحانی، بابل کلینیک، مهرگان، هفده شهریور مرزیکلا، شفا بابلسر، زایشگاه حضرت زینب(س) بابلسر و همچنین مرکز تالاسمیمی باشند.
اسامی روسای این پایگاه از بدو تاسیس تا کنون:
- آقای دکتر حلال خور
- آقای دکتر حسینیان
- سرکار خانم فرجی نیا
- آقای دکتر مصدری
- آقای دکتر محمد عطار زاده

-آقاي سيد اسدالله ترابي

-سرکار خانم دکتر سیفی

 

تاريخچه انتقال خون شهرستان چالوس 
شهرستان چالوس با وسعت 2/1597 كيلومتر با ارتفاع 19 متر ازسطح دريا داراي دوشهركلاردشت و مرزن آباد و جمعيت كل طي سرشماري 179 برابر 114120 نفر ميباشد .
اين شهرستان داراي دو گونه آب و هوا ي معتدل و مرطوب و كوهستاني و نيمه مرطوب است.
ازاين شهرستان دركتاب مسالك الملك ابن خرداد سال 232 هجري قمري نام برده شده ودرزمان ساسانيان بدليل دژي باستاني معروف بوده ،فاصله آن تا تهران 200 كيلومتر و تا ساري 169 كيلومتر ميباشد.اقتصاد اين شهرستان برپايه توريسم،كشاورزي ودامداري است.
مركزانتقال خون چالوس اولين باردرسال 1359 بعنوان مركز توزیع فراوردههاي خوني غرب مازندران باهمت كاركنان اداره كل انتقال خون مازندران در محل بخشداري اي شهرستان راه اندازي شد.در سال 1361 جناب آقاي درويش بابايي، زير ديپلم ، با ابلاغ سازمان انتقال خون ايران بعنوان سرپرست و استخدام كننده نيروي بومي معرفي وشروع بكارنمودند.درسال 1362 اقدام به جذب 9 نيروي بومي گرديدكه پس ازگذراندن دوره آموزشي در تهران به شهرستان اعزام شدندواين مركزتهيه وتوزيع ارتقاء يافت. درخردادسال 1364 سركارخانم هايده قديمي ،كارشناس آزمايشگاه با ابلاغ ازسوي سازمان انتقال خون ايران به عنوان سرپرست معرفي وشروع بكارنمودند.در زمان تصدي نامبرده زميني به متراژ 730 متر مربع از سوي سازمان جنگلها و مراتع كشوربه انتقال خون چالوس هديه شدوبا تلاش رياست محترم وقت ومسئولين شهرستان باهمت شادروان حاج ضميركامران از بازاريان شهرستان، مركزفعلي دردوطبقه با مساحت كل 600 متر مربع ساخته ودرفروردين 1366 راه اندازي گرديد .طبقه همکف دارای واحدهای فنی اهداکنندگان و طبقه فوقانی اداری و از مزایای یک دستگاه سوئیت مهمانپذیر نیز برخوردار است.
مديران انتقال خون چالوس به ترتيب سنوات خدمت و تحصيلات
-آقاي درويش بابايي 62-1361
-خانم هايده قديمي 74-1364
-آقاي عبدالناصر وروز زاده 76-1374
- كامبيز كيا دليري 76 تاكنون

پایگاه انتقال خون شهرستان  تنکابن
شهرستان تنکابن و شهرستان عباس آباد منطقه سرسبزی است که حد واسط دریای خزر و ارتفاعات تخت سلیمان قرار دارد.

این شهرستانهای ساحلی دارای مناطق بسیار دیدنی و خوش آب و هوایی است .

منطقه دوهزار و سه هزار در کنار دو رودخانه که از ارتفاعات تخت سلیمان سرچشمه می گیرند منطقه ای ییلاقی می باشد .

این شهرستانها مجموعاً 13600 کیلومتر مربع وسعت داشته و شهرهای        خرم آباد ، شیرود ، نشتارود با مرکزیت تنکابن  و سلمانشهر و کلارآباد  و  عباس آباد با مرکزیت شهر عباس آباد  را شامل می شود . وجمعیت این دو شهرستان حدود 200هزارنفر می باشد

در سال 1360 بنا به درخواست و کمک و خودیاری مردم فهیم منطقه  و   فرماندار وقت و معاونت عمرانی استانداری توسط جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی اقدام به ساخت این پایگاه گردید .

در سال 1364 پایگاه انتقال خون تنکابن افتتاح و مورد بهره برداری قرارگرفت و در همان سال به استناد مصوبه مجلس شورای اسلامی مبنی بر واگذاری مراکز انتقال خون هلال احمر به سازمان انتقال خون ایران ، این مرکز به سازمان انتقال خون ایران واگذار گردید .این مرکز مستقل بوده و در زمینی به مساحت تقریبی 918 متر مربع و    زیربنایی حدود 495 متر مربع و مشتمل بر 11 اتاق و 2 سالن در یک طبقه   بنا گردیده است .پایگاه تنکابن از  پایگاههای اصلی و قدیمی استان مازندران است که علاوه برمرکز تنکابن ، مرکز خونگیری  رامسر و کانکس سیار خونگیری  مستقر در عباس آباد را  تحت پوشش دارد و وظیفه تامین خون و فرآورده های خونی سالم و  کافی جهت مراکز درمانی شهرستاهای تنکابن ، رامسر و کتالم را عهده دار می باشد . ضمناً پایگاه معین خون و فرآورده پایگاه ساری نیز می باشد


پایگاه انتقال خون شهرستان رامسر

از دهه 60 تحت عنوان بانک خون فعال در آزمایشگاه بیمارستان فعالیت می کرد.با عنایت به درخواست مکرر مردم فهیم رامسر و جهت شناوربودن جمعیت در فصلهای بهار و تابستان واهمیت  بیمارستان امام سجاد (ع) رامسر وبنابه ضرورت در سال 1372 با حضور جناب آقای دکتر سلیما نلو معاونت محترم امور پایگاههای سازمان  انتقال خون  ایران درمحوطه بیمارستان افتتاح و با ظرفیت کامل شامل بخشهای خونگیری-فراورده ها و پخش خون شروع به کار کرد.این روند  تا  سال   1378 درهمان  مکان  ادامه  داشت  تا  اینکه  بنا  به درخواست ریاست محترم بیمارستان و موافقت اداره کل محترم انتقال خون مازندران پایگاه رامسر به خارج از بیمارستان واقع در کوی  شهید علیپور  نقل مکان  نموده است.در سال 1385 بنا به دستورمدیر کل محترم وقت انتقال خون مازندران  واحدهای تهیه فراورده و پخش خون  تعطیل و فقط واحد خونگیری فعالیت خود را ادامه داده است .در سال 1385  قطعه زمینی  توسط خیر بزرگوار مرحوم حاج اسماعیل افتخاری  به متراژ330 متر مربع اهدا گردید وباتصویب بودجه استانی ساختمان فعلی  انتقال خون رامسر احداث بنا گردید  و در سال  1386 افتتاح شد  و هم اکنون عمل خداپسندانه اهدای خون مردم فهیم و بزرگوار شهرستان رامسر در این پایگاه انجام می پذیرد.جمعیت شهرستان طبق آخرین سرشماری تعداد 70000 نفر است.

رامسر-بلوار امام خمینی(ره)-فاز دوم کمربندی-جنب مسجد امام رضا(ع)-کد پستی    43863-

انتقال خون شهرستان بهشهر

مرکز انتقال خون بهشهر در هجدهم بهمن ماه سال هزارو سیصدو هشتادو سه با حضور آقایان : دکتر عزیزی مدیر کل محترم انتقال خون مازندران - دکتر سید علی میر رضائی مدیر منطقه شمال کشور - مهندس صالحی معاون سیاسی استانداری مازندران - عموزاد معاون فرمانداری بهشهر - مهندس موسی اشرفی خیِر و اهدا کننده زمین این مرکز و جمعی از مسئولین و روسای سازمان و شهرستان افتتاح و شروع به کار نمود .
از ابتدای سال 1380 تلاش برای انتخاب مکان مناسب و تهیه زمین آغاز شد و پس از بررسی و بازدید و مراجعه به شورای اسلامی شهر و شهرداری نهایتا با آقای مهندس موسی اشرفی جهت واگذاری زمین مذاکره و در تاریخ 2/3/80 ایشان با واگذاری هزار متر مربع زمین طی صورتجلسه توافقی با حضور شهردار و رئیس شورای شهر و آقای دکتر عزیزی موافقت نمودند . پس از آن پیگیری و مراجعات متعدد جهت تغییر کاربری با همکاری بی شائبه رئیس وقت شورای اسلامی شهر آقای محمدعلی ییلاقی شروع و پس از طی مراحل اداری تصویب شد.
از اواسط سال 1382 جهت اخذ سند ثبتی اقدام و در تاریخ 13/5/83 با وکالت سرپرست این مرکز سند ثبتی بنام سازمان انتقال خون ایران صادر شد.
این مرکز در قسمت شرقی شهر -بلوار شهید هاشمی نژاد - جنب میدان قدس واقع شده .

احداث ساختمان با مساحت سیصد متر مربع زیربنا و توسط دانشگاه علوم پزشکی مازندران طبق نقشه دفتر فنی سازمان انتقا ل خون ایران انجام شد که دارای قسمتهای : پذیرش - اتاق پزشک - سالن خون گیری خواهران و برادران - اداری - آزمایشگاه و پخش خون و نماز خانه می باشد .
توضیح اینکه از طریق کمکهای مردمی یک دستگاه ژنراتور برق اضطراری که با کمک و همیاری شورای اسلامی بهشهر و بویژه توجه ریاست وقت ان آقای دکتر علی اصغر حق پرست و نیز کانون مهندسین بهشهر تهیه گردید و یک دستگاه تلویزیون رنگی و تلفن سانترال ( اهدائی آقای مهندس موسی اشرفی ) و یک عدد آمبوبگ ( اهدائی آقای مهندس محمودی ) و یک عدد میز اداری ( اهدایی آقای امینی ) به این مرکز اهدا شد .
این پایگاه با 9 نفر پرسنل و در دو شیفت کاری صبح و عصر در واحد های : خونگیری - پخش خون - خدمات - اداری - شروع به کارنمود و از ماه دوم بهره برداری با راه اندازی واحد سیار و با مراجعه تیم خون گیری به ادارات و شرکتها و روستاها و ... ضمن معرفی و شناساندن این مرکز در حال حاضر 30% خونهای دریافتی از این واحد تامین می شود .

 

پایگاه انتقال خون حضرت قائم (عج) شهرستان قائم شهر

شهرستان قائم شهر از لحاظ مجموعه امتیازات شاخص های شبکه خونرسانی کشوری ، تنها با داشتن یک کانتینر ثابت خونگیری رتبه چهارم را در استان به خود اختصاص داده است . در سال 1386 با تلاشهای فرماندار و مدیرکل انتقال خون ،  عملیات ساخت پایگاه انتقال خون جدید در زمینی به مساحت تقریبی 900 متر مربع که توسط خیر محترم حاج ناصر مهدوی اهدا گردید، با زیر بنای 1000 متر مربع درسه طبقه آغاز شد . هزینه ساخت و تجهیز این پایگاه به مبلغ حدوداً یک میلیارد تومان از محل اعتبارات استانی تامین شده است و در هفته دولت به تاریخ 05/06/1391 مورد افتتاح و بهره برداری قرار گرفت. این پایگاه دارای فضای فیزیکی مناسب برای کلیه بخش های فنی بوده و در حال حاضر واحد اهداکنندگان و واحد پخش خون این پایگاه فعال می باشد . امید است در آینده نزدیک ، سایر بخش های فنی این پایگاه نیزمورد بهره برداری قرارگیرد . واحد پخش خون این پایگاه ، مراکز درمانی  شهرستان قائم شهر و سوادکوه را تحت پوشش خود قرار داده است.

پایگاه  قائمشهردر پدافند غیرعامل ، بعنوان پشتیبان اصلی پایگاه ساری تعریف شده است.     

شهرستان قائمشهر طبق آخرین سرشماری ، دارای 97574 خانوار و 320741 نفر جمعیت  می باشد.

مراکز خونگیری شهرستان قائمشهر:

1-پایگاه انتقال خون حضرت قائم (عج)

آدرس جاده بابل - قائمشهر روبروی هتل تلار ابتدای جاده نظامی

2-کانتینرثابت خونگیری امام جواد (ع)

آدرس:قائمشهر - جنب ایستگاه راه آهن

   تاریخچه انتقال خون جویبار:

 شهرستان جویبار با مساحت/285 کیلومتر مربع که 20/1 درصد مساحت استان می باشد  و در مرکز استان قرارگرفته از شمال به دریای خزر،از جنوب به شهرستان قائم شهر،از شرق به شهرستان ساری و ازغرب به شهرستان بابلسر متصل می باشد
  بر اساس تقسیمات کشوری این شهرستان به 2 بخش می باشد از نظر شهری 2 نقطه و از نظر دهستان 4 دهستان را در بر دارد و جزء مناطق معتدل و مرطوب می باشد. جمعیت شهرستان بر اساس سرشماری نفوس و مسکن تا سال 85 در مجموع 70 هزار می باشد که 25 هزار نفر شهری و 45 هزار نفر روستایی است اولین سابقه خونگیری در شهرستان که توسط واحد سیار اتوبوس بوده ، در سال 1387 پایگاه ثابت  برقرار شده و در تاریخ 26/3/87 راه اندازی و شروع به کار نموده است .این پایگاه  با اعتبار بیش از 800 میلیون ریال در زمینی به مساحت 600 متر مربع با زیر بنای 103 متر  در زمین اهدایی مرحوم فقیهان در هفته دولت ،رسماً در تاریخ 5/6 /87 افتتاح ومورد بهره برداری قرار گرفت.
قابل ذکر است تعداد کل نیروهای شاغل در این پایگاه 3 نفر می باشد

Bottom of Form