چهار گروه خوني اصلی AB , B , A , O وجود دارند.گروه های خونی نادر نیز وجود داردکه باید با شناسایی خونهایی با گرزوه خونی نادر آنها را جدا کرد و با توجه به کمیاب بودن این گروههای خونی می توان گلبولهای خون این افراد رامنجمد و برای مدت طولانی ذخیره و نگهداری نمود.خون اهداكنندگان داراي گروه هاي خوني مختلف، هميشه موردنياز است، اما خون گروه O معمولا بالاترين تقاضا را دارد زيرا متداولترين گروه بوده و مي‌تواند به بيماراني كه گروه خوني ديگري دارند نيز تجويز شود. همچنین گروه های خونی منفی به علت اینکه تنها 15% از کل گروههای خونی جامعه را در دنیا شامل می باشد همیشه مورد نیاز سازمان انتقال خون می باشد.
افراد بالغ سالم مي‌توانند به طور مستمر خون دهند . در اكثر كشورها مردان هر سه ماه يكبار و خانم ها هر 4 ماه يكبار مي‌توانند خون اهدا نمايند. ( شايان ذكر است كه فاصله ميان دو بار اهداي خون متوالي مي‌تواند 8 هفته باشد اما دفعات اهداي خون در سال براي مردان 4 بار و براي بانوان 3 بار است)
ضرورت انتقال خون را مي‌توان در اغلب موارد با پيشگيري، تشخيص سريع و درمان شرايطي مانند كم خوني و مالاريا از بين برد.مي توان از آن با استفاده از جايگزيني مايع به صورت داخل وريدي(Intravenous replacement fluids ) به منظور جايگزيني حجم خون يا مواد دارويي با استفاده از روش‌هاي ديگر در راستاي به حداقل رساندن از دست دادن خون، جلوگيري نمود، اما هميشه بيماران بسياري وجود دارند كه زندگي آنها به دسترسي به «خون سالم» وابسته است.بيماران بسيار ديگري مانند هموفيلي‌ها و مبتلایان به تالاسمی به فرآورده هاي خوني،‌كه از خون اهدا شده بدست مي‌آيد، وابسته‌اند.

مدیرعامل سازمان انتقال خون از مدیران کل و همکاران استان های سیستان و بلوچستان، قم و مازندران که موفق به کسب عنوان دستگاه برتر در جشنواره شهید رجایی شدند، تقدیر کرد. به گزارش روابط عمومی سازمان انتقال خون، دکتر علی اکبر پورفتح اله طی پیام های جداگانه ای از مدیران کل و کارکنان متعهد و متخصص استان های سیستان و بلوچستان، قم و مازندران تشکر و قدردانی کرد.

  • تقدیر مدیرعامل
  • پیام رهبر
  •  جشنواره شهید رجایی

-توصیه می شود پس از اهدای خون به مدت 15 دقیقه در محل خونگیری استراحت نمایید و نوشیدنی و مواد خوراکی را که در اختیار شما قرار می گیرد، میل نمایید.

-مراقب محل خون گیری روی بازوی خود باشید و حداقل تا 4 ساعت به پوششی که كارشناس خون گیري بر روی بازوی شما قرار داده، دست نزنید.

-به دستی که از آن خون گرفته شده است فشار وارد نرده و حداقل تا 4 ساعت پس از آن با آن دست بار سنگين بلند نکنيد.

-چند ساعت بعد از اهدای خون آب و مایعات بیشتری نسبت به قبل بنوشید.

-بعد از اهدای خون غذای سالمی میل كنید. سعی کنید از غذاهای مغذی و غنی از آهن بیشتری استفاده کنید. غذاهایی مانند: انواع گوشت قرمز، مرغ، ماهی وحبوبات.

-برای نیم الی یك ساعت بعد از اهدای خون سیگار نكشید.

-اگر در محل اهدای خون خود (بازو) خون ریزی وجود دارد، دست خود را 3 تا 5 دقیقه بالا بگیرید و فشار دهید.

-اگر حالت غش یا گیجی دارید به صورتی بنشینید كه سر شما بین زانوهایتان قرار گیرید و یا به نحوی دراز بكشید كه سر شما پایین تر از بدنتان قرار بگیرد.

-روزتان را به آرامی بگذرانید. شما می توانید به فعالیت های روزمره خود بعد از نيم ساعت بپردازید اما فعالیت اضافه انجام نداده و از انجام کارها و فعالیت های ورزشی سنگين در آن روز بپرهيزيد.

-اگر بعد از اهدای خون حال خوبی نداشتید، می توانید با مركز انتقال خون محل خود تماس بگیرید و با پزشك یا پرستار حاضر در مركز مشاوره كنید.

-ممکن است پس از اهدای خون، کبودی مختصری در ناحیه ورود سوزن ایجاد شود که به علت جمع شدن اندک خون در بافت های اطراف محل خون گیری است. این کبودی ظرف یکی دو روز برطرف شده و جای هیچ گونه نگرانی ندارد.

 

ادامه مطلب

-شب را خوب بخوابید.

-صبحانه یا ناهار کافی بخورید. قبل از اهدای خون یك غذای مناسب بخورید و میزان آب بیشتری نسبت به روزهای گذشته میل كنید. اگر ممكن است از خوردن آسپرین به مدت 48 ساعت قبل از اهدا خودداری فرماييد.

-برای جایگزینی مایعی که با اهدای خون از بدنتان خارج می‌شود، مایعات اضافی بنوشید. در عین حال از خوردن نوشیدنی‌هایی مانند چای، قهوه و نوشابه‌های کافئین‌دار که ادرار آور هستند، پرهیز کنید.

-غذاهای غنی از آهن مانند گوشت قرمز، مرغ، ماهی و جگر بخورید. لوبیا، غلات غنی‌شده با آهن، آجیل و برگه میوه ها مثل کشمش و آلو نیز مناسب هستند.

-از غذاهای چرب اجتناب کنید، زیرا چربی‌های وارد شده به خون ممکن است نتیجه آزمایش‌هایی را که از لحاظ بیماری‌های عفونی بر روی خون انجام می‌شود، تحت تاثیر قرار دهند و در صورت عدم امکان انجام این آزمایش‌ها، ممکن است خون اهدایی دور ریخته شود.

-روز اهدای خون لباسی بپوشید که آستین آن را بتوان را به راحتی بالای آرنج جمع کرد

 

ادامه مطلب

خون سالم، خوني است كه هيچ زياني به فرد گيرنده آن وارد نمي‌نمايد. خون سالم مي‌تواند نجات دهنده حيات باشد در حالي كه خون ناسالم مي‌تواند موجب بيماري شديد شده يا حتي مرگ گيرنده را به همراه داشته باشد.خون ناسالم خوني است كه در هنگام اهدا، عامل عفوني در خون اهداكننده وجود داشته باشد و توسط انتقال خون يا از طريق هر فرآورده‌اي كه از آن خون توليد مي‌شود، منتقل گردد.

 

ادامه مطلب

خون سالم نجات دهنده زندگي است. هر روزه شاهد مرگ هزاران نفر خواهيم بود، اگر افرادي خير خواه خون خود را اهدا ننمايند. بسياري از ما كساني را مي‌شناسيم كه اگر به دليل تقديم هديه حيات ( خون سالم) از جانب فرد ديگري نبود، از بين رفته بودند .اكثراً انتقال خون در موارد ذيل صورت مي پذيرد:بیش از 25% خونهای اهدایی به مصرف افراد مبتلا به تالاسمی می رسد.در سالهای اخیر به لطف اهداکنندگان خون طول عمر این افراد بسیار افزایش یافته است.در بانوان به منظور مداواي خونريزي حاصل از بارداري،كودكان مبتلا به كم خوني شديد،آسيب ديدگان ناشي ازحادثه،بيماران سرطاني و بيماران تحت عمل جراحي،هر ساله حدود پانصد هزار نفر از بانوان، در سراسر جهان به دليل عوارض مربوط به بارداري از بين مي‌روند حدود 25 درصد از اين موارد به نوعي در ارتباط با از دست دادن خون مي باشد اگر خون كافي در دسترس بود بسياري از اينها نجات مي‌يافت

ادامه مطلب

 

 

1- ورود:

 

 

 

بعد از ورود به بخش اهداكنندگان تابلوي پيام انتقال خون و همچنين پمفلتهای قرار گرفته در اختيارتان را مطالعه نمائيد.

 

 

 

 

داوطلب اهدا ممکن است پس از مطالعه تابلوی پيام انتقال خون ويا پمفلتهای موجود از اهدا خون انصراف داده و بدون هيچگونه توضيحي سازمان را ترک نمايد. همچنين ممکن است داوطلب پس از مطالعه و قبل از اعلام انصراف به صورت خصوصي با پزشک اهداکنندگان مشورت کند.

 

 

 

 

 

 2- ثبت نام:

 

 

 

ثبت نام با كارت شناسايي معتبر عكس دار صورت مي گيرد ( اعلام كدملي و كدپستي بسيار مهم مي باشد) سپس ليبل اهدا و برگه خودحذفي محرمانه به اهداكننده ارائه مي گردد.

 

 

 

 

 3- انجام تست هموگلوبين:

 

 

 

 

 

در اين مرحله ميزان هموگلوبين اهداكننده اندازه گيري مي گردد.

 

 

 

 

 

 4- معاينه و مشاوره پزشكي:

 

 

 

 

در اتاق معاينه توسط پزشك، نبض، فشار خون و وزن شما اندازه گيري مي شود و از نظر كم خوني نتيجه آزمايش هموگلوبين بررسي و سپس سوالاتي در مورد بيماري ها و داروها و رفتارهاي شخصي از شما پرسيده خواهد شد. (مرحله مشاوره) اين اهميت را دارد که شما بدانيد، بخش مهمي از تضمين سلامت خون و فرآورده هاي آن وابسته به دقت و صداقت داوطلبين در پاسخگوئي به پزشك اهداكنندگان در مورد سوابق بيماري، رفتارهاي شخصي ويا مواجهه با عوامل خطر ساز مي باشد.

 

 

 

 

 

 5 ـ اخذ رضايت نامه:

 

 

 

 

پس ار تأييد سلامت فرد توسط پزشک، رضايت نامه اهدا توسط داوطلب اهدا خون امضا خواهد شد.

 

 

 

 

 

 6- مرحله خودحذفي محرمانه:

 

 

 

 

داوطلب بعد از مطالعه بروشور خودحذفي و معاينه ومشاوره پزشكي و اطلاع كامل از مطالب مربوط به رفتارهاي پرخطر همانگونه که در پايين فرم ثبت نام توضيح داده شده است در مورد مصرف و يا عدم مصرف خون اهدايي نظر خود را اعلام مي نمايد.

 

 

 

 

 

 

 

- در صورت انتخاب گزينه بله، خون اهداکننده پس از تأييد آزمايشات غربالگری مورد استفاده قرار مي گيرد.

 

 

 

 

 

 

 

- در صورت انتخاب گزينه خير، با وجود انجام آزمايشات غربالگری، خون اهداکننده از چرخه مصرف خارج مي گردد.

 

 

 

 

 

7- مرحله اهدا خون:

 

 

 

 

 

داوطلبين پذيرفته شده به سالن خونگيري راهنمايي مي شوند و توسط تكنيسين خونگيري، در شرايط استريل و با استفاده از وسائل يكبار مصرف انجام مي گيرد و ظرف مدت 10-5 دقيقه يك واحد خون از شما اخذ خواهد شد.

 

 

 

 

 

 8- استراحت و پذيرايي:

 

 

 

 

 

اهداكننده حدود 15-10 دقيقه بعد از اهداي خون، بر روي تخت استراحت مي نمايد و سپس پذيرايي به عمل مي آيد.

 

 

 

 

 

 

 

زمان متوسط برای کليه مراحل اهدای خون حدود 30 دقيقه مي باشد.

 

 

 

 

 

 9- اطلاع رساني تلفني (Call back ):

 

 

 

 

 با ارائه بروشور مربوطه ضمن ارائه توصيه هاي پس از اهداي خون از اهداكننده درخواست مي گردد تا در صورت بروز علائم مربوط به ابتلا به هر گونه بيماري عفوني در طي روز هاي آينده و يا اعلام هرگونه سوابق پزشكي فراموش شده نظير سابقه مصرف دارويي ... ، انتقال خون استان تهران را به منظور حذف خون اهدايي در جريان امر قرار دهد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ادامه مطلب

1- افرادى كه از نظر جسمى و روحى شرايط مناسبى داشته باشند.

٢- افرادى كه در سنين ١٧ تا ٦٠ سال باشند (افرادى كه سابقه اهداى خون دارند تا سن ٦٥ سالگى نيز مجاز به اهداى خون مى باشند).

٣-افرادى كه وزن بالاتر از ٥٠ كيلوگرم داشته باشند.

٤-افرادى كه از اهداى خون قبلى آنها حداقل ٨ هفته گذشته باشد (به شرط اينكه تعداد دفعات اهداى خون در سال بيشتر از ٤ بار نشود).

اكثر افراد سالمي كه مبتلا به بيماري عفوني ( كه از طريق خون منتقل مي‌شود) نيستند، مي‌توانند خون اهدا نمايند.

با اینکه سن مناسب براي مردمي كه اهداي خون مي‌كنند، ميان كشورهاي مختلف متفاوت است، اما به طور متداول بين 17 تا 65 سالگي است و مشروط بر آنكه معيارهاي اهداكنندگان سالم در نظر گرفته شود، بسياري از مراكز اهداي خون، افرادي كه بين 16 سال و بيش از 65 سال سن دارند را مي‌پذيرند.

همچنین تغذیه مناسب طی 4 الی 6 ساعت قبل از اهدا خون لازم و ضروری است.

 

ادامه مطلب